Przydomowa oczyszczalnia ścieków czy szambo?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków czy szambo?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków są bardzo dobrym rozwiązaniem w gospodarstwach, gdzie doprowadzenie kanalizacji jest niemożliwe. Często klienci rozważają montaż oczyszczalni przydomowej lub szamba. Jak się okazuje przydomowa oczyszczalnia ścieków jest korzystnym rozwiązaniem z ekonomicznego punktu widzenia. Należy pamiętać, że oczyszczalnie przydomowe czy budowa szamba są inwestycją na długie lata. Pomimo tego, że koszt montażu oczyszczalni jest wyższy niż szamba, szybko się zwraca, a w perspektywie czasu jest rozwiązaniem korzystniejszym finansowo. Wynika to z kosztów eksploatacji obu rozwiązań.

Dzieje się tak, ponieważ osad nadmierny z oczyszczalni przydomowej wywozi się 1-4 razy do roku. Wiąże się to z kosztami wezwania wozu asenizacyjnego. Natomiast z szamba należy wywieźć nieczystości 1-2 razy w miesiącu, przez co koszt eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków jest kilkukrotnie niższy w porównaniu z szambem. Wśród dostępnych na rynku przydomowych oczyszczalni ścieków jest wiele urządzeń różniących się technologią, jakością wykonania czy kosztami eksploatacji. Oczyszczalnie firmy Traidenis charakteryzują się niskimi kosztami eksploatacji. Osad nadmierny wystarczy wywieźć 1-2 razy do roku, ponadto wyróżniają się  małą jego ilością, bo zaledwie 1,5 m3.

Traidenis oferuje oczyszczalnie ścieków typu NV, które są zdecydowanie przyjazne dla środowiska, w 100% biologiczne. Nie wymagają stosowania biopreparatów czy pożytek w odróżnieniu do większości innych biologicznych oczyszczalni. Oczyszczalnie przydomowe firmy cechuje bezawaryjność oraz bezobsługowość. Wynika to z prostoty ich budowy i braku automatyki. Nie wydobywa się z nich również nieprzyjemny zapach, ponieważ niepotrzebny jest osadnik wstępny, w którym zachodzi proces gnilny.  W przypadku szamba niestety nie da się uniknąć brzydkiego zapachu.

Podsumowując, przydomowe oczyszczalnie ścieków firmy Traidenis to z pewnością jedne z tańszych w utrzymaniu urządzeń. Koszt eksploatacji oczyszczalni NV-1 wiąże się jedynie z poborem prądu przez dmuchawę o mocy 40-50 WAT, który wynosi 16-19zł miesięcznie oraz z wywozem nieczystości, co daje roczny koszt około 300-350zł. W przypadku szamba koszty związane są z wywozem nieczystości, czyli około 200-300zł miesięcznie, zatem roczne koszty eksploatacyjne sięgają aż 2400-3600zł.

Po przeliczeniu kosztów obu rozwiązań inwestycja w oczyszczalnie przydomowe zwraca nam się w przeciągu 3-4 lat. Wysoką jakość materiałów użytych do wykonania przydomowych oczyszczalni NV, potwierdza 20-letnia gwarancja.  Z uwagi na koszty ponoszone przy eksploatacji oczyszczalni ścieków oraz wielu innych korzyści związanych z jej montażem, np. brak nieprzyjemnego zapachu oraz brak konieczności „doglądania” jej, bez wątpienia warto  zainwestować w urządzenie NV. Pamiętajmy również, że budowa przydomowej oczyszczalni ścieków to również rozwiązanie proekologiczne. Przydomowa oczyszczalnia ścieków ma zdolność do redukcji zanieczyszczeń nawet w 98%! Ścieki są bezbarwne i bezwonne, można wykorzystać je, np. do   podlewania trawnika. Z tego powodu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił program, umożliwiający uzyskanie dofinansowania na oczyszczalnie przydomowe, w którym można uzyskać nawet 80% zwrotu kosztów kwalifikowanych, poniesionych na realizację inwestycji. W ten sposób przydomowe oczyszczalnie stają się jeszcze bardziej atrakcyjne dla społeczeństwa i zdobywają coraz większą rzeszę klientów.