Jak wygląda montaż przydomowej oczyszczalni ścieków z drenażem rozsączającym?

Jak wygląda montaż przydomowej oczyszczalni ścieków z drenażem rozsączającym?

Pamiętać należy o tym, że zakup przydomowej oczyszczalni ścieków z drenażem rozsączającym to dopiero połowa drogi do sukcesu, ponieważ bardzo ważną kwestią jest także jej prawidłowy montaż. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla tych osób, którzy chcą zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków, ale nie posiadają wiedzy jak zabrać się za taką inwestycję.

O czym należy pamiętać

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że montaż przydomowej  oczyszczalni ścieków drenażowej wymaga dużej powierzchni terenu. W zależności od liczby stałych mieszkańców oraz warunków gruntowo-wodnych dobieramy system odprowadzenia oczyszczonych ścieków.   Osoby, które nigdy nie montowały tego rodzaju instalacji, powinny skorzystać z fachowej pomocy odpowiednich specjalistów. Doświadczona firma może zaproponować nie tylko kompleksowy montaż przydomowej oczyszczalni ścieków od a do z, ale również konsultacje, fachowe doradztwo, projekty i serwis.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków montaż

Jedną z największych zalet przydomowych oczyszczalni ścieków z drenażem rozsączającym jest  przystępna cena  zbiornika oczyszczalni pełniącego rolę osadnika gnilnego. Między innymi dlatego też cieszą się one  dużym zainteresowaniem. Jednak z jej dobrodziejstwa mogą skorzystać osoby, które dysponują sporą działką. Wadą oczyszczalni z drenażem rozsączającym jest  to, że jakość gruntu odgrywa kluczową rolę w możliwości montażu przydomowej oczyszczalni ścieków z drenażem. Rozwiązanie tego typu najlepiej sprawdzi się na działkach z bardzo niskim poziomem wody gruntowej, gdyż konieczne jest spełnienie odległości 1,5m  drenów od poziomu wód gruntowych.

Jak zamontować przydomową oczyszczalnię

Prace powinny rozpocząć się od montażu wstępnego osadnika. Mowa tutaj oczywiście o plastikowym zbiorniku na ścieki. Jego wielkość może być dość spora, dlatego też warto skorzystać z pomocy koparki. Przed ustawieniem zbiornika w wykopie należy ułożyć rury kanalizacyjne. Pierwszy odcinek odpowiedzialny jest za połączenie rury wewnętrznej instalacji kanalizacyjnej z osadnikiem wstępnym. Drugi odcinek łączy z kolei osadnik wstępny ze studzienką rozdzielającą drenaż rozsączający. Pamiętać należy o tym, aby rury układać z odpowiednim spadkiem. 2-3% spadek umożliwi bezproblemowy spływ ścieków.

Dno wykopu warto pokryć 20 centymetrową warstwą piasku. Po opuszczeniu zbiornika do wykopu należy go dokładnie wypoziomować. Warto również napełnić go wodą, dzięki czemu podczas zasypywania nie odkształci się. Po ustawieniu zbiornika można podłączyć do niego rury. Prawidłowe wykonanie drenażu wiąże się wymianą rodzimego gruntu na odpowiednio przepuszczalne kruszywo, piasek. Dlatego koszt montażu oczyszczalni drenażowej niewiele różni się w porównaniu do przydomowych biologicznych oczyszczalni.

W przydomowej oczyszczalni z drenażem rozsączającym zbiornik należy zasypać gruntem do poziomu montażu studzienki rozdzielającej. Kolejnym bardzo ważnym krokiem jest wykonanie profesjonalnego wykopu pod drenaż rozsączający. Wykop powinien mieć szerokość ok. 0,5 metra. Na dnie warto ułożyć dodatkową warstwę żwiru (ok. 30cm) i dopiero na nim położyć rury drenażowe. Przygotowany drenaż należy zasypać żwirem i przykryć specjalną geowłókniną. Ostatnim etapem jest montaż studzienki napowietrzającej.

Praktyczne porady

Jak wspomniano powyżej, aby skorzystać z przydomowej oczyszczalni ścieków z drenażem rozsączającym wymagany jest niski poziom wód (przynajmniej 1,5 metra pod drenażem). Pamiętać należy również i o tym, że poziom wód gruntowych może się wahać, dlatego też warto wziąć pod uwagę najwyższy poziom, który występuje na działce. Ważną rolę odgrywa także stopień przepuszczalności gruntu. Stopień ten może ustalić tylko specjalista od badania gruntu, dlatego też warto skorzystać z jego fachowej pomocy. Przy drenażu rozsączającym najlepiej sprawdzi się grunt piaszczysty. Trwałość drenażu rozsączającego wynosi około 7-12 lat. Poźniej istnieje ryzyko zamulenia i konieczne jest oczyszczanie rur co często wiąże się z dewastacją ogrodu.