Ile prądu zużywa oczyszczalnia ścieków?

Ile prądu zużywa oczyszczalnia ścieków?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest coraz popularniejszym urządzeniem, które z racji na wygodę użytkowania i nieduże koszty eksploatacji jest coraz chętniej wybierana od szamba. Wielu inwestorów przed podjęciem decyzji o montażu oczyszczalni powstrzymuje obawa przed jej awaryjnością czy zużyciem prądu. Jednak należy pamiętać, że każda przydomowa oczyszczalni ścieków jest inwestycją bardziej opłacalną od szamba. Mimo, że koszt budowy własnej oczyszczalni jest znacznie wyższy od szamba, inwestycja zwraca się już po około 3-5 latach. Poniżej wyjaśniamy ile prądu zużywa przydomowa oczyszczalnia ścieków.

Dlaczego przydomowa oczyszczalnia ścieków zużywa prąd?

Na wstępie należy wyjaśnić, że do swojej pracy prądu potrzebują oczyszczalni biologiczne. Najstarszy typ przydomowej oczyszczalni tak zwana oczyszczania drenażowa lub ekologiczna nie wymaga prądu. Jednak nie gwarantuje tak wysokiej skuteczności oczyszczania ścieków jak oczyszczalnia biologiczna. Ponadto oczyszczalnia drenażowa może być montowana na dużych działkach, charakteryzujących się wysoką przepuszczalnością gruntu i niskim poziomem wód gruntowych. Na chwilę obecną najskuteczniejszą oczyszczalnią jest biologiczna, oczyszcza ona ścieki do wody drugiej klasy czystości, którą można używać do podlewania roślin z wyłączeniem jadalnych. Tak wysoka redukcja jest możliwa dzięki tlenowym procesom rozkładu zanieczyszczeń za które odpowiedzialne są bakterie tlenowe. Jednak aby w oczyszczalni biologicznej była wystarczająca ilość tlenu należy go dostarczyć z zewnątrz. Najczęściej służy do tego dmuchawa, która dostarcza powietrze do oczyszczalni za pomocą dyfuzorów drobnopęcherzykowych. Urządzenie napowietrzające jest niezbędne do pracy oczyszczalni biologicznej. Zdecydowana większość  oczyszczalni biologicznych współpracuje z innymi urządzeniami mechanicznymi jak np. sterowniki, automatyka, pompy czy elektrozawory. Należy pamiętać, tego typu elementy są najczęstszą przyczyną powstawania awarii  w oczyszczalni. Przykładem urządzenia charakteryzującego się prostą, a tym samym bezawaryjną budową jest biologiczna oczyszczalnia NV, która do swojej pracy wymaga jedynie dmuchawy.

Ile prądu zużywa oczyszczalnia biologiczna?

Zużycie prądu przez przydomową oczyszczalnię jest niewielkie. Najczęstszy typ przydomowej biologicznej oczyszczalni do 5 osób współpracuje z dmuchawą o mocy 30-40 W. Miesięczny koszt na prąd to zatem wydatek kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. W porównaniu do oczyszczalni drenażowej jest to rekompensowane brakiem konieczności używania biopreparatów. Ponadto ryzyko występowania nieprzyjemnych zapachów w oczyszczalni biologicznej jest znikome w porównaniu z oczyszczalnią drenażową. Oczyszczalnie drenażowe bardzo często ulegają zatykaniu drenaży, dlatego nie są rozwiązaniem tak trwałym jak biologiczne. Na chwilę obecną oczyszczalnie biologiczne są uznawane za najkorzystniejszą opcję w przypadku braku kanalizacji sanitarnej. Należy pamiętać, że każdy inwestor, który ma możliwość doprowadzenia kanalizacji do swojego domu jest do tego zobligowany.