Montaż oczyszczalni przydomowej na małej działce - na co zwracać uwagę?

Montaż oczyszczalni przydomowej na małej działce - na co zwracać uwagę?

W dzisiejszych czasach montaż oczyszczalni na małej działce jest jak najbardziej możliwy, ale trzeba liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, czy oczyszczalnia ścieków na małej działce to dobry pomysł i na co zwrócić szczególną uwagę przy jej montażu.

O czym należy pamiętać

Jak wspomniano na wstępie niewielka powierzchnia działki niesie pewne ograniczenia, dlatego też nie można skorzystać ze wszystkich rozwiązań dostępnych na rynku. Na małej działce nie ma możliwości na przykład ułożenia drenażu rozsączającego, dzięki któremu będzie można skutecznie oczyszczać ścieki. Na małych działkach najlepiej sprawdzą się popularne oczyszczalnie ze złożem biologicznym albo oczyszczalnie z bioreaktorem. Godne uwagi są przede wszystkim biologiczne oczyszczalnie NV firmy Traidenis na które udzielana jest 20 letnia gwarancja. Olbrzymią zaletą oczyszczalni biologicznej jest nie tylko to, że nie wymagają one dużej powierzchni, ale również to, że nie potrzebują niskiego poziomu wody gruntowej oraz dobrze przepuszczalnego gruntu.

Oczyszczalnia biologiczna

Biologiczna oczyszczalnia na małej działce w chwili obecnej wydaje się najrozsądniejszym wyborem. Popularne złoża biologiczne to nic innego jak specjalne zbiorniki z naturalnym materiałem filtracyjnym (tłuczeń, żwir, skała wulkaniczna). Materiał ten bardzo skutecznie absorbuje przepuszczane ścieki. Dokładnie oczyszczone ścieki odprowadzane są automatycznie do rowów melioracyjnych albo rzeki. Aby polepszyć efekt oczyszczenia za złożem biologicznym można postawić także osadnik. Montując oczyszczalnię biologiczną pamiętać należy o tym, że musi przez nią cały czas przepływać powietrze. Jeżeli nie ma możliwości skorzystania z dobrodziejstwa przepływu grawitacyjnego, to należy skorzystać z pomocy wentylatorów.

Montaż biologicznej oczyszczalni na małej działce

Zbiornik oczyszczalni jest bardzo szczelny, dlatego też bez żadnego większego problemu można zamontować go na każdej działce. Osoby, które mają naprawdę mało powierzchni do wykorzystania, powinny postawić na zintegrowane oczyszczalnie biologiczne. Przykładowo oczyszczalnia biologiczna NV mieści osadnik wtórny i bioreaktor w jednym zbiorniku, dlatego też wymaga do montażu jedynie 2-3 m2. Warto wspomnieć również i o tym, że biologiczne oczyszczalnie mogą pochwalić się także walorami estetycznymi. Jest to idealny wybór dla tych osób, które nie mogą podłączyć się do kanalizacji. Montaż oczyszczalni na małej działce sprowadza się głównie do wykonania wykopu pod zbiornik. Wykop musi być na tyle głęboki, aby bez żadnego większego problemu można byłoby połączyć go z instalacją kanalizacyjną. Zachować trzeba oczywiście odpowiedni spadek rury – 25mm na 1 metr. Wymiary wykopu uzależnione są oczywiście od rozmiarów zbiornika oczyszczalni biologicznej. Po zasypaniu pokrywa włazu powinna wystawać przynajmniej 5 cm nad powierzchnię gruntu. Zbiornik powinien być także idealne wypoziomowany.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków  powinna znajdować się w takim miejscu, aby zawsze był do niej swobodny dostęp. Jest to wymagane nie tylko do opróżniania, ale również do serwisu i przeprowadzania ewentualnych napraw. Zbiorniki biologiczne powinny być także wyposażone w instalacje napowietrzające system i wentylację wysoką.