Jak wybrać szambo do domu? Jakie szambo wybrać aby służyło na długi czas?

Jak wybrać szambo do domu? Jakie szambo wybrać aby służyło na długi czas?

Każde gospodarstwo domowe produkuje ścieki bytowe wymagające oczyszczenia i utylizacji. Osoby posiadające przyłączenie do zbiorczego systemu kanalizacji sanitarnej mają automatycznie problem ściekowy rozwiązany. Jednak znaczna część terenu Polski, głównie obszary podmiejskie i wiejskie nie są skanalizowane. W takiej sytuacji mieszkańcy są zmuszeni do rozwiązania problemu z odprowadzeniem produkowanych ścieków we własnym zakresie. Jednym z najstarszych i najprostszych rozwiązań jest budowa szamba czyli zbiornika bezodpływowego. Poniżej podpowiadamy jak wybrać szambo do domu oraz przedstawiamy nowoczesne rozwiązania alternatywne.

Czym kierować się przy wyborze szamba?

Wybierając szczelny zbiornik, który będzie pełnił funkcję szamba należy uwzględnić warunki terenowe i miejsce montażu. Na rynku dostępne są szamba z tworzyw sztucznych (głównie z polietylenu lub żywicy poliestrowej) oraz betonowe/żelbetonowe. Szamba z tworzyw są lekkie, dlatego łatwe w montażu i transporcie. Jednak nie są zbyt wytrzymałe, dlatego przy dużych zagłębieniach zazwyczaj wymagane jest zastosowanie płyty odciążającej. To samo dotyczy montażu pod terenem przejezdnym. Jeżeli szambo z tworzywa sztucznego zostanie zamontowane w miejscu gdzie występuje wysoki poziom wód gruntowych, należy zabezpieczyć je przed działaniem sił wyporu wód gruntowych. Zbiorniki betonowe i żelbetonowe wykonywane są najczęściej na placu budowy z gotowych prefabrykatów. Ze względu na dużą masę prefabrykatów do montażu potrzebny jest dźwig. Podczas montażu szamba z prefabrykatów ważne jest prawidłowe uszczelnienie poszczególnych części na złączach. Jakakolwiek nieszczelność zbiornika niesie za sobą poważne ryzyko zanieczyszczenia wód gruntowych. Zbiorniki wykonane z prefabrykatów są znacznie tańszym rozwiązaniem.  Kiedy dokonaliśmy wyboru materiału z jakiego będzie wykonane szambo, kolejny etap to dobranie pojemności zbiornika. Czynniki jakie należy wziąć pod uwagę to liczba mieszkańców i zużycie wody. Przyjmuje się, że ilość powstających ścieków w danym gospodarstwie domowym wynosi około  95% zużytej wody. W przypadku domów nowobudowanych zakłada się, że jedna osoba zużywa około 150 litów wody dziennie. Objętość szamba jest iloczynem liczby mieszkańców, zużycia wody oraz czasu przetrzymywania ścieków w zbiorniku. Najczęściej szamba posiadają objętość od 5 do 15 m3.

Mimo, że koszt budowy szamba nie jest wysoki, to podstawowymi wadami tego rozwiązania są uciążliwa i droga eksploatacja. Zanim podejmiemy decyzję o budowie zbiornika bezodpływowego, warto wziąć pod uwagę nowoczesne, alternatywne rozwiązania w postaci przydomowych oczyszczalni ścieków. Jednorazowy koszt opróżnienia szamba w zależności od rejonu kraju wynosi 100-300 zł. Zakładając, że szambo należy wywieźć 1-2 razy w miesiącu, daje to roczny wydatek około 2000-3000 złotych. Dla porównania roczny koszt eksploatacji biologicznej oczyszczalni ścieków wynosi około 400-700 zł. Dlatego inwestycja w przydomową oczyszczalnię zwraca się już nawet po 3 latach. Gwarancją zadowolenia z przydomowej oczyszczalni jest bezawaryjna praca urządzenia. Wybierając własną oczyszczalnię należy zapoznać się z jej budową, eksploatacją oraz na jakich warunkach udzielana jest gwarancja na produkt. Na jakościowe produkty udzielana jest nawet 20 letnia gwarancja.